Rekonstrukce Negrelliho viaduktu dokončena

1.6.2020

Rekonstrukce Negrelliho viaduktu dokončena

Na slavný Negrelliho viadukt v Praze se 1. června znovu vrátily vlaky. Pýcha Karlína a kdysi nejdelší železniční most v Evropě musel projít rozsáhlou rekonstrukcí, která trvala téměř tři roky. Plechy vyrobené ve společnosti VÍTKOVICE STEEL pomohly při opravě jedné z mostních konstrukcí.

VÍTKOVICE STEEL dodaly ocel na řadu významných staveb. Rekonstrukce Negrelliho viaduktu mezi ně bezesporu patří. Během rekonstrukce se opravilo 100 cihlových, pískovcových a žulových kleneb, z nichž osm překračuje Vltavu. Celkem 19 kleneb museli pracovníci stavební firmy kompletně rozebrat a znovu sestavit. Vyměněny byly na některých místech i mostní konstrukce. Modernizací prošel také železniční spodek a svršek, což umožní zvýšení traťové rychlosti a plynulejší i bezpečnější provoz. Na trať nyní může vyjet až 14 párů vlaků za hodinu. Rekonstrukce stavby se oproti původním plánům zhruba o půl roku zpozdila, důvodem byl horší stav viaduktu, než se původně předpokládalo.

Negrelliho viadukt je prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a druhým nejstarším stojícím mostem v Praze. Spojuje Masarykovo nádraží přes ostrov Štvanice s Bubny. Stavba dlouhá 1 100 metrů byla uvedena do provozu na začátku června 1850 a je památkově chráněná. Jméno má po staviteli Aloisi Negrellim.

Aktuality