VÍTKOVICE STEEL podporují přechod kraje k udržitelnému rozvoji

5.8.2020

VÍTKOVICE STEEL podporují přechod kraje k udržitelnému rozvoji

VÍTKOVICE STEEL a další významné firmy z Moravskoslezského kraje se spojily, aby podpořily přechod kraje k nízkouhlíkové ekonomice. Společnou deklaraci podepsalo 31. července na hejtmanství sedm průmyslových firem. Cílem iniciativy je využít evropských dotací k udržení konkurenceschopnosti zdejšího průmyslu a přispět k rozvoji kraje „zeleným“ směrem.

Společnou deklaraci podepsaly společnosti Al Invest Břidličná (skupina MTX Group), Bonatrans Group, Brose CZ, Liberty Ostrava, Ostroj, VÍTKOVICE STEEL a Třinecké železárny/Moravia Steel, které byly iniciátorem. Firmy dohromady zaměstnávají více než 25 tisíc lidí a vytvářejí roční obrat v součtu více než 116 miliard korun. Společnými návrhy projektů na snížení emisí a podporou cirkulární ekonomiky chtějí přispět k odolnějšímu, technologicky vyspělejšímu kraji a podpořit zaměstnanost.

„Transformace tradičního průmyslu k naplnění cílů Evropské unie bude extrémně náročná. Jsme rádi, že si to Evropská komise uvědomila a má snahu pomoci regionům i firmám, které stojí právě na tradičním průmyslu. Ocel je strategická surovina klíčová pro rozvoj každé ekonomiky, navíc velmi ekologická, protože 90% oceli se vrací z ekonomiky zpět jako šrot k recyklaci. Máme připraveny rozvojové plány naší společnosti s cílem snížit produkci skleníkových plynů, nicméně jejich značná investiční náročnost bez pomoci dotací neumožňuje jejich uskutečnění. Očekávám, že nově vypsané podpory budou mířit právě tímto směrem a umožní realizaci ekologických opatření bez negativního dopadu na ekonomiku výroby,“ uvedl Radek Strouhal, finanční ředitel a člen představenstva společnosti VÍTKOVICE STEEL, který za firmu podepsal zmiňovanou deklaraci.

Iniciativu podporuje i hejtman kraje Ivo Vondrák, který ocenil ochotu tradičních průmyslových firem modernizovat se a snižovat svou uhlíkovou stopu. Průmyslníci iniciativou navazují na závěry Pařížské dohody a cíle tzv. Zelené dohody pro Evropu, schválené Evropskou komisí. Současně chtějí řešit dopady pandemie COVID-19 na průmysl a rychle obnovit ekonomiku.

Moravskoslezský kraj je jedním ze 41 evropských regionů, jejichž ekonomika je na uhlí a fosilních palivech nejvíce závislá. Celkově by do kraje mohlo „natéct“ až 150 miliard korun. Z Fondu pro spravedlivou transformaci by kraj mohl získat až 45 miliard korun, z nového Modernizačního fondu by mohl získat dalších 15 miliard a v tradičních operačních programech až 70 miliard korun, další peníze kraj získá díky dodatečné podpoře s vazbou na pandemii koronaviru. Možnosti představil na setkání s firmami náměstek ministra průmyslu a obchodu. Zdůraznil, že je nejvyšší čas začít intenzivně připravovat projekty, protože jen ty kvalitní a smysluplné podporu získají.

Aktuality