KDYŽ LODĚ UDÉLAJÍ BOOM...

6.12.2004

KDYŽ LODĚ UDÉLAJÍ BOOM...

Přes 3000 tun lodních plechů dodala ostravská hutní společnost VÍTKOVICE STEEL, a. s., finské loděnici Aker Finnyards, Rauma pro výrobu 177 m dlouhé a 28 m široké „čistokrevné“ luxusní jachty BIRKA PARADISE, kterou v tomto týdnu loděnice předaly zákazníkovi švédské firmě Birka Line. Plechy byly s Česka do Finska dodávány postupně od června 2003 až do začátku letošního roku, poprvé byla loď spuštěna na vodu letos v dubnu a od tohoto týdne bude převážet své pasažéry na pravidelné lince Stockholm Švédsko – Mariehamn Finsko.

„Tato loď je skvělým příkladem našich schopností a odborných zkušeností v oblasti stavby jachet pro zábavné plavby s náročnou klientelou. Letos v listopadu proto bude koupání v bazénu a oběd pod palmami v exotickém prostředí možné také na Baltu,“ řekl Jyrki Heinimaa, prezident Aker Finnyards. Tropické horko pod umělým sluncem, které svítí jako opravdové, ale s 90% odfiltrováním ultrafialových paprsků, totiž umožňuje zasklená venkovní paluba. I díky ostravské společnosti se tedy může celkem 1800 pasažérů procházet po jedenácti palubách, nebo postupně navštěvovat devět restaurací, několik barů, dva noční kluby, nákupní prostory a nejvýše položenou „rekreační“ palubu s vyhlídkovou místností a bazénem s lázněmi.

Tato zakázka je jen pokračováním několikaleté spolupráce s firmou Aker Finnyards. V minulém roce dodala akciová společnost VÍTKOVICE STEEL zhruba 5400 t plechů na stavbu lodi Victoria I - plavidla o délce 193 m, šířce 29 m a hrubé tonáži 40 000, které je schopno převézt až 2500 pasažérů. Viktoria I. patří do „flotily“ největší estonské loďařské společnosti Tallink Grupp AS a k přepravě osob a vozidel na trase Stockholm-Tallin slouží již od března 2004. ,,Tento trajekt je pro nás další významnou referencí právě díky dvěma zmíněným společnostem, které mají v loďařském světě skvělý zvuk,“ říká Ing. Ludvík Strakoš, produktový manažer výrobní skupiny Plechy. „Tallink, který jasně vede na trhu osobní a nákladní lodní přepravy jak mezi Estonskem a Finskem, tak mezi Estonskem a Švédskem, loni přepravil ve svých dvanácti plavidlech více než 2,6 mil. pasažérů a je největší loďařskou společností v Estonsku. Aker Finnyards je vedoucím světovým výrobcem trajektů, který v posledních třech letech dodal mimo jiné nejrychlejší trajekt pro plavby přes kanál La Manche do Francie, tři osobní trajekty do Skotska, největší estonské trajekty Romantika a Victoria I a také největší trajekt na světě do Irska. Mimochodem, tento gigant s názvem Ulysses byl postaven výhradně z plechů naší akciové společnosti,“ dodává Ing. Strakoš.

,,Finsko je naším tradičním vývozním trhem již mnoho let,“ konstatuje Ing. Vladimír Bail, Ph.D., předseda představenstva a generální ředitel VÍTKOVICE STEEL, a. s. ,,Jen v letošním roce zde dodáme přes 10 000 t plechů běžných konstrukčních ocelí a v příštím roce předpokládáme zvýšení těchto dodávek. Zájem o zhruba 15 000 tun lodních plechů projevily finské loděnice a minimálně se stejným objemem zakázek jako letos počítáme i u tradičních finských zákazníků,“ dodává V. Bail.

V loňském roce vyrobila společnost VÍTKOVICE STEEL, a. s., zhruba 164 tis. tun lodních plechů, přičemž největšími zákazníky jsou loděnice v Chorvatsku a Polsku. „Díky stávajícímu boomu v lodním průmyslu je velmi pravděpodobné, že do konce roku 2004 překročíme hranici produkce 170 tisíc tun plechů na stavbu lodí,“ končí Ing. Strakoš. „Svědčil o tom i rekordní nárůst tržeb, které se u dodávek pro odvětví stavby lodí zvýšily v prvních třech měsících roku 2004 o 50 %. A za devět měsíců letošního roku jsme již vyrobili 130 kilotun lodních plechů.“ Jistě k tomu přispívá i fakt, že produkce VÍTKOVICE STEEL, a. s., je certifikována 8 mezinárodně vyhledávanými auditory kvality, výrobky firmy uznávají i taková „esa“, jako American Bureau of Shipping, norská Det Norske Veritas, německá Germanischer Lloyd, ruský Mořský lodní registr, či britský Lloyd´s Register. I proto se VÍTKOVICE STEEL, a. s., řadí k nejprestižnějším výrobcům na světě s možností dodávek pro atraktivní projekty v lodním průmyslu. Victoria I a Birka Paradise jsou toho nejnovějším důkazem.

Aktuality