MOSTY S PODPISEM AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI VÍTKOVICE STEEL

6.12.2004

MOSTY S PODPISEM AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI VÍTKOVICE STEEL

Právě v těchto dnech jsou z akciové společnosti VÍTKOVICE STEEL expedovány poslední plechy pro dálniční most, kterému se pracovně říká „Rojek“. Most, který bude součástí dálnice D 47, povede přes Polaneckou spojku, území rybníku Rojek a trať ČD. V současné době je již vyrobeno a vyexpedováno na stavbu 208 metrů mostní konstrukce o váze asi 790 tun. Konstrukci zhotovuje akciová společnost VÍTKOVICE STROJÍRENSTVÍ, které hutní společnost VÍTKOVICE STEEL dodá celkem 5 500 tun speciálních plechů z Atmofixu.

,,Plechy z Atmofixu jsou v současnosti jedním z nejpoužívanějších materiálů pro stavbu různých typů mostů - silničních, železničních, lávek pro pěší,“ říká Ing. Ivan Harazím, technický ředitel VÍTKOVICE STEEL, a. s. ,,Vyznačují se vysokou pevností, odolností proti povětrnostním vlivům a dlouhou životností. Atmofix totiž, oproti běžným konstrukčním ocelím, kde obsah mědi, chrómu a případně niklu je spíše na závadu, využívá nízkého nalegování těmito prvky k dosažení potřebných antikorozních vlastností plechů při dodržení požadovaných mechanických vlastností (vyrábějí se ve třech pevnostních stupních),“ vysvětluje Ing. Ivan Harazím. „Zvýšenou odolnost povrchu plechů proti atmosférické korozi zajišťuje přirozeně vzniklá vrstvička patiny ve formě oxidů, která pak dlouhodobě funguje jako hráz dalšímu korodování.“

Stavba mostu Rojek začala v srpnu letošního roku a dokončena bude na jaře roku 2006. Již nyní se však připravuje další výroba. ,,V říjnu letošního roku jsme podepsali smlouvu s vítkovickou mostárnou na dodávku zhruba 3500 tun plechů z Atmofixu. Jejich expedice na stavbu dálničního mostu nad soutokem Ostravice s Odrou bude zahájena v únoru roku 2005,“ říká předseda představenstva a generální ředitel VÍTKOVICE STEEL, a. s., Ing. Vladimír Bail, Ph.D. ,,V letošním roce přímé dodávky plechů pro mostní konstrukce tvoří necelých pět procent z dodávek na český trh a jejich roční finanční objem dosahuje zhruba 280 mil. Kč,“ dodává Ing. Bail. Z plechů určených pro výstavbu mostů v České republice, zaujímají necelých 40 % speciální plechy z Atmofixu.

K významným referencím z Atmofixu patří například železniční trať na ostravské ulici Rudné z poloviny 70. let nebo ostravské Svinovské mosty z 80. let minulého století. A také většina mostů, které se doposud staly součástí budované dálnice D 47. „Jako stavař přihlížím ke kvalitě a vlastnostem materiálu – Atmofix mám rád,“ říká Ing. Jan Choleva, vedoucí divize Mosty I z akciové společnosti ODS – Dopravní stavby Ostrava, který v praxi prověřil již několik mostních ocelových konstrukcí, jejichž základem je právě Atmofix. Velmi úspěšnou akcí, jejíž dokončení na jaře 2003 provázelo i významné sympozium na téma stavby mostů z ocelových konstrukcí, byl i dálniční most přes řeku Odru o celkové délce zhruba 405 metrů a hmotnosti 4 300 tun.

Aktuality