PERSPEKTIVNÍ OBOR? URČITĚ HUTNICTVÍ

2.3.2007

PERSPEKTIVNÍ OBOR? URČITĚ HUTNICTVÍ

Stejně jako mnoho dalších firem v Moravskoslezském kraji, si je společnost VÍTKOVICE STEEL vědoma nedostatku technických a zejména hutních profesí na trhu práce. Dalším faktem je také skutečnost, že mnoho zkušených pracovníků odchází a i nadále bude odcházet do důchodu.

Průměrný věk zaměstnanců ve společnosti VÍTKOVICE STEEL je vyšší než 40 let a neustále se zvyšuje. I když společnost v současné době přímý nedostatek pracovníků nepociťuje, uvědomuje si nutnost změnit tento negativní trend. Společnost proto ve spolupráci s úřady práce a jejich informačními a poradenskými středisky a s výchovnými poradci při základních školách oslovuje žáky a studenty s nabídkou učebních oborů. Neméně důležité je obnovení důvěry v obor také mezi rodiči žáků a studentů.

Dalším důležitým krokem je spolupráce s odbornými učilišti, středními a s vysokými školami. “V rámci zajištění výuky technických oborů, dlouhodobě spolupracujeme se Střední školou technickou v Ostravě – Hrabůvce a s VŠB-TU Ostrava. Spolupráci hodláme prohloubit i se Střední průmyslovou školou ve Frýdku-Místku,” říká Jan Polzer, personální ředitel společnosti. Pro absolventy vysokých škol, zejména technických oborů, VÍTKOVICE STEEL nabízí jednoroční adaptační proces v nově zřízeném “Středisku přípravy.” Absolventi zde získají nejen teoretické, ale především praktické zkušenosti v hutním oboru, seznámí se s chodem firmy a se všemi odbornými činnostmi jednotlivých útvarů. Úspěšným absolventům se tak nabízí možnost získání trvalého pracovního poměru v prosperující hutní společnosti.

“Nedostatek hutních profesí je zapříčiněn zejména dopady restrukturalizace hutního průmyslu, která v naší společnosti byla prakticky zahájena v roce 1992,“ vysvětluje Pavel Kunor, vedoucí personálního odboru. “Hlavním problémem našeho kraje je nesoulad mezi kvalifikační strukturou lidských zdrojů a poptávkou na trhu práce a také nízká motivace obyvatel k zapojení do celoživotního vzdělávání, jak vyplývá ze závěrů Strategického plánu rozvoje statutárního města Ostravy a Programu Moravskoslezského kraje,“ dodává Pavel Kunor.

Společnost VÍTKOVICE STEEL se také tradičně zúčastní projektu SYMBIÓZA 2007, jehož 6. ročník se uskuteční dne 13. a 14. března 2007 v nové aule VŠB-TU Ostrava. Na této akci se setkávají studenti vysokých škol Moravskoslezského kraje s významnými zaměstnavateli z celé České republiky. Snahou projektu SYMBIÓZA 2007 je snaha o zvýšení možností uplatnění vysokoškoláků na trhu práce a také ve společnosti VÍTKOVICE STEEL.

Vedení společnosti VÍTKOVICE STEEL pevně věří, že společným úsilím všech zainteresovaných stran zajistí perspektivu hutního oboru a zaměstnancům životní jistotu.

 

Produkce společnosti VÍTKOVICE STEEL je zaměřena na ocel a ocelové výrobky – tlusté plechy, těžké a střední profily a plamenem řezané tvary z tlustých plechů. Cílem společnosti je pokračovat ve zvyšování prodejů výrobků s vysokou přidanou hodnotou, což jsou například dodávky plechů pro produktovody. Díky významné podpoře Evraz Group a její silné pozici na ruském a světovém ocelářském trhu vstoupila společnost úspěšně také na ruský trh produktovodů. V oblasti tlustých plechů jsou VÍTKOVICE STEEL hlavním evropským výrobcem a dominantním výrobcem v České republice. Nejdůležitějším výrobkem válcovny profilů jsou štětovnice, které tvoří 65 % podílu výroby válcovny. Společnost je jediným výrobcem tohoto produktu na domácím trhu a drží 90% tržní podíl.

Evraz Group S. A. je jednou z předních vertikálně integrovaných ocelářských a těžařských společností s aktivitami převážně v Rusku. V roce 2006 Evraz Group vyrobila 16,1 mil. tun surové oceli. Hlavní aktiva skupiny Evraz zahrnují tři největší ocelárny v Rusku: Nižnij Tagil (NTMK) na Urale, Západosibiřský (ZapSib) a Novokuznětský (NKMK) na Sibiři, a dále Palini & Bertoli v Itálii, Vitkovice Steel v České republice, Oregon Steel Mills a Strategic Minerals Corporation (Stratcor) v USA. Její rychle rostoucí těžařské aktivity zahrnují rudné doly Evrazruda, Kačkanarský (KGOK), Vysokogorský (VGOK) a uhelné doly Nerjungriugol a majetkové účasti v uhelném dole Raspadskaja a Južkuzbasugol. Těžařská aktiva umožňují skupině Evraz být vertikálně integrovaným výrobcem oceli. Skupina Evraz také vlastní a provozuje námořní přístav Nachodka na ruském Dálném východě, který umožňuje přístup na asijské exportní trhy

Aktuality