STEELOVÉ ŠTĚTOVNICE PROTI POVODNÍM

16.8.2004

STEELOVÉ ŠTĚTOVNICE PROTI POVODNÍM

Červencové záplavy v Česku v roce 1997, srpnové v roce 2002, stejně jako letošní záplavy na Východním Slovensku poničily nesčetné množství domů i staveb a voda rozemlela břehy mnoha řek. Jedním ze způsobů, jak tato koryta zpevnit a alespoň částečně tak snížit riziko povodně, je rekonstruovat, či nově postavit protipovodňové hráze, jejichž nejdůležitějším stavebním prvkem jsou štětovnice – nejzajímavější typ profilové oceli. Jednou ze společností vyrábějících tyto produkty je ostravská firma VÍTKOVICE STEEL, a. s., která jen pro protipovodňové stavby ročně vyrobí a vyexpeduje štětovnice za více než čtvrt miliardy korun.

„Štětovnice jsou velmi odolné, takže slouží mimo jiné právě ke zpevňování břehů, úpravám říčních koryt, plavebních kanálů, jezů, stupňů a prahů na horských řekách, k zakládání staveb v rozmanitých terénech. Jsou nepostradatelným stavebním materiálem při výstavbě, či rekonstrukcích plavebních komor, mol, přístavů, mostů a vodních elektráren, zabraňují totiž sesuvu půdy a jsou odolné proti bočním tlakům,“ vysvětluje ing. Bohumil Lerch, vedoucí nákladového střediska Válcovna profilů ze společnosti VÍTKOVICE STEEL.

Jen v období letošních prázdnin dodala tato ostravská huť několik set tun štětovnic pro právě probíhající opravu protipovodňové hráze na vltavském Trilčově jezu v Českých Budějovicích. „Steelovými“ štětovnicemi byl před časem zpevněn i několik kilometrů dlouhý úsek hráze rybníka Rožmberk. K jedné z největších akcí se řadí i v lednu 2004 zahájená obnova nábřežní zdi v Kralupech nad Vltavou, nábřežní zeď byla porušena odstřelením plavidla a zničena při průchodu povodňové vlny v srpnu 2002, nyní je tvořena trvalou štětovou stěnou s železobetonovým věncem ze společnosti VÍTKOVICE STEEL, která byla beraněna z lodi. Akci realizoval v současné době jeden z největších odběratelů štětovnic z této ostravské huti firma Zakládání staveb Praha, stejně jako opravu nábřežních zdí Janáčkova nábřeží v Praze, kde bylo nutné vytvořit jímku ze štětovnic. Stavba Janáčkova nábřeží proběhla na přelomu roku 2003 a 2004. Štětovnice z ostravské huti však nacházejí uplatnění i na Slovensku. V loňském roce bylo dodáno bratislavské firmě Doprastav, a.s. cca 1 000 tun štětovnice IIIn pro výstavbu pilířů nového mostu Košická. Tyto štětovnice zaručují téměř 100% nepropustnost vody. Při stavbě se tedy uprostřed Dunaje postavila ze štětovnic nepropustná ohrada, v níž dělníci budovali základy pilíře mostu.

“Steelové” štětovnice se vyrábí ve Válcovně profilů a s přibližně 50% podílem jsou nejvýznamnějším sortimentem tohoto střediska. Zhruba 40 % z celkové výroby profilů tvoří pak nosníky tvaru IPE a HE, další skupinu představují: úhelníky a speciální profily (např. ráfky, důlní profily, jeřábové kolejnice, sochory určené pro výrobu katod, atd.). Poslední a nejmenší částí produkce jsou kruhové oceli. V letošním roce bylo v prvním pololetí vyprodukováno zhruba 26 000 tun štětovnic. Na stavby související s protipovodňovým zabezpečením putuje cca 70 % z tohoto celkového množství štětovnic. Zbývajících 30 % nalézá uplatnění při jiných stavbách jako je například i jedna z nejsledovanějších zakázek na území Moravskoslezského kraje, dálnice D47. Z VÍTKOVICE STEEL, a. s., sem putují zejména štětovnice typu IIIn pro základové práce. Do července 2004 bylo v úseku Černý potok, oblast Třebovice – Polanka, spotřebováno zhruba 800 tun zmíněných vítkovických štětovnic.

Aktuality