ZAMĚSTNANCI VÍTKOVICE STEEL V BRUSELU DEMONSTRUJÍ PROTI DOVOZU LEVNÉ OCELI Z ČÍNY

15.2.2016

ZAMĚSTNANCI VÍTKOVICE STEEL V BRUSELU DEMONSTRUJÍ PROTI DOVOZU LEVNÉ OCELI Z ČÍNY

Ostrava, 15. února 2016 - Akciová společnost VÍTKOVICE STEEL (dále jen společnost) se připojila k protestům evropského ocelářského průmyslu proti zavedení tržního statusu Číny (MES). Včera, v neděli odpoledne, vyjelo z Ostravy autobusem do Bruselu na plánovanou demonstraci ocelářských firem v Evropě 21 zaměstnanců společnosti. Spolu s nimi vyjelo do Bruselu i dalších přibližně 80 zaměstnanců společností ArcelorMittal Ostrava a Třineckých železáren.

Udělení statusu tržní ekonomiky Číně by zásadně omezilo možnosti evropských firem bránit se dumpingu ze strany nekalé čínské konkurence. „Současná volná kapacita výroby oceli v Číně je vyšší než výrobní kapacita všech výrobců oceli v Evropě dohromady. Pokud se nepodaří zabránit udělení statusu, hrozí evropskému ocelářství vážný problém na úrovni jeho samotné existence,“ sdělil Dmitrij Ščuka, předseda představenstva VÍTKOVICE STEEL, a.s.

Odhady Evropské ocelářské asociace (EUROFER) hovoří o ohrožení až 3,5 milionu pracovních míst v Evropě, z toho 350 tisíc v hutnictví. V Moravskoslezském kraji je podle Rady hospodářské a sociální dohody (tripartity) ohroženo 15 tisíc pracovních míst v hutních podnicích.

Evropská ocelářská asociace (EUROFER) požaduje od politiků přísné, transparentní a komplexní posouzení situace, která nastane po udělení statusu Číně v Evropě z hlediska zaměstnanosti, ekonomického růstu a investic. Podle vyjádření asociace Čína neplní kritéria, podle nichž by mohla být považována za tržní hospodářství a vyvíjí tlak na evropské politiky, aby jí status byl udělen předčasně.

Hlavními důvody pro neudělení statusu je fakt, že Čína nefunguje na podmínkách volného trhu. Je zde státem dotovaná výroba oceli.

 

-- konec zprávy –

 

Kontakt pro media:

Jaromír Krišica
tiskový mluvčí
+420 603 543 572
press@vitkovicesteel.com
www.vitkovicesteel.com

Aktuality