ZAMĚSTNANCI VÍTKOVICE STEEL VYPILI 320 TISÍC LITRŮ MINERÁLEK

22.7.2004

ZAMĚSTNANCI VÍTKOVICE STEEL VYPILI 320 TISÍC LITRŮ MINERÁLEK

I přesto, že letošní léto se poněkud opozdilo, je tu! A s teplem jde ruku v ruce zvýšena potřeba příjmu tekutin. Ve společnosti VÍTKOVICE STEEL, byl včera „spuštěn“ takzvaný rozšířený pitný režim, při němž mají zaměstnanci nárok na zvýšené čerpání minerálních vod. „V případě, že se denní teploty pohybují nejméně dva po sobě následující dny ve vyšších teplotách, zaměstnanci na otevřených pracovištích mají nárok na rozšířený pitný režim.

Ten představuje 0,7 l tekutin na osobu za směnu v případě, že se teploty pohybují v rozmezí 28 až 30 °C ve stínu,“ vysvětluje systém čerpání ochranných nápojů ve společnosti VÍTKOVICE STEEL ing. Pavel Škuca z technického úseku. „Ukazuje-li teploměr 31 až 37 °C, zaměstnanci mají nárok na 2 l tekutin, neomezené množství tekutin dostávají v případě, že se teplota vyšplhá nad 37 °C. Pracovníci zařazení v seznamu rizikových prací, např. sálavé teplo, tepelná zátěž, mají při teplotách vyšších než 30 °C nárok na 2 l nealkoholických tekutin,“ dodává Ing. Škuca.

V roce 2003 spotřebovali v rámci pitného režimu zaměstnanci akciové společnosti VÍTKOVICE STEEL přes 456 tisíc lahví, což představuje zhruba 320 tisíc litrů minerálních vod. A jen za první polovinu letošního roku, která byla letos obzvlášť chladná, vypili hutníci zhruba 153 tisíc lahví minerálních vod, což je asi třetina celoroční spotřeby. Největší spotřebu v loňském roce, a to 167 983 kusů, přitom vykázalo nákladové středisko Ocelárna, v němž v současné době pracuje přes 400 lidí, nejnižší, 4929 kusů, ohlásilo středisko Výpalky. Společnost tak investovala do ochranných nápojů ve zmíněném období více než 2,5 mil. korun. Ve srovnání s rokem 2002 se spotřeba tekutin mírně zvýšila, a to především díky teplejšímu počasí a nižšímu počtu zaměstnanců.

„Zhruba polovinu z celkového množství ochranných nápojů poskytuje naše společnost po celý rok zaměstnancům na přesně určených pracovištích. Jde především o tzv. horké provozy jako je Ocelárna a teplé části válcovacích tratí, apod.,“ vysvětluje Ing. Škuca. „Kromě minerálek mají zaměstnanci nárok také na čaj a kávu. Ochranné nápoje si mohou vyzvednout prostřednictvím poukázek. Spotřeba ochranných nápojů je evidována.“

Na otázku, týkající se konzumace nízkoalkoholického piva v hutních provozech, Ing. Škuca odpovídá: „Již od počátku 90. let pivo na provozech není. Obsluha moderních zařízení je srovnatelná s náročností řízení silničních vozidel. Jakákoliv nepozornost by mohla vést k neblahým následkům.“

Aktuality