Bojujeme za zachování výroby oceli v Evropě

8.10.2020

Bojujeme za zachování výroby oceli v Evropě

Oceláři celé Evropy se bouří proti nerovným podmínkám na trhu. V Ostravě demonstrovaly za záchranu výroby oceli stovky lidí. Odboráři tentokrát nebyli sami. Stejné cíle prosazují i šéfové firem a přidali se i někteří politici, včetně hejtmana. Vítkovice Steel byly spoluorganizátorem akce.

V Dolní oblasti Vítkovic oceláři uspořádali 1. října demonstraci za záchranu výroby oceli v ČR a Evropě. Cílem bylo veřejně vyjádřit obavy z likvidace důležitého průmyslového odvětví. „Musíme bojovat. Ocelářství vzhledem k přísné ekologické legislativě v EU nemůže konkurovat dovozům z Číny, Turecka, Ukrajiny a dalších zemí, které mohou na evropský trh dodávat ocel za nižší ceny, protože je nesvazují žádná podobná omezení. Navíc příští rok v červnu končí platnost safeguards – ochranných opatření omezujících dovoz oceli do EU. Pokud Evropská komise neprodlouží jejich platnost, bude to pro řadu firem likvidační,“ řekl Roman Ďurčo, předseda odborů společnosti Vítkovice Steel, jeden z hlavních organizátorů akce.

Demonstrace a různá setkání za záchranu ocelářství pod společným sloganem „Evropa potřebuje ocel, ocel potřebuje Evropu“ se odehrály ve stejném termínu v řadě evropských zemí. Velká manifestace původně měla proběhnout v Bruselu. Kvůli obavám z šíření koronaviru se odbory rozhodly přesunout akci na národní úrovně.

„Jestliže otázku ocelářství nezačneme okamžitě řešit, podepíšeme tím rozsudek nad stovkami tisíc evropských zaměstnanců, kteří v tomto odvětví přímo pracují nebo jsou na ně navázáni. Přestože v tuto chvíli řešíme téma pandemie, odkládat kvůli ní řešení ocelářské krize by znamenalo přidávat další obrovský problém k těm závažným problémům, které již máme,“ varoval předseda OS KOVO Jaroslav Souček.

Protestní akce se zúčastnili nejen zaměstnanci, ale i představitelé největších ocelářských firem. Generální ředitel společnosti VÍTKOVICE STEEL Dmitrij Ščuka zdůraznil důležitost ochranných opatření (safeguards), kterými by si Evropa měla důsledně chránit svůj trh a potažmo evropské výrobce. Jinak ztratí svou soběstačnost a bude závislá na neférových dovozech.

České podniky navíc nedokážou bez pomoci státu a EU změnit technologie natolik rychle, aby splnily zpřísňující se pravidla EU. Investice do inovací a snížení emisí CO₂ budou stát další miliardy korun. Podle ocelářů dělá EU i česká vláda pro toto průmyslové odvětví málo. Například na veřejných zakázkách by se měla preferovat česká nebo evropská ocel. Oceláři požadují také, aby se zvolnilo tempo útlumu koksovatelného uhlí.

Ing. Jana Dronská, MBA, tisková mluvčí

Aktuality