VÍTKOVICE STEEL LETOS INVESTUJÍ 270 MIL. KČ DO VÝSTAVBY ISSM

1.4.2005

VÍTKOVICE STEEL LETOS INVESTUJÍ 270 MIL. KČ DO VÝSTAVBY ISSM

V souladu s přístupovou dohodou České republiky do Evropské unie přijala společnost VÍTKOVICE STEEL závazek modernizovat své zařízení sekundární metalurgie. Dnes proto, po dlouhých a náročných jednáních, uzavřela smlouvu s generálním dodavatelem díla firmou VÍTKOVICE, a. s.

Cílem této investice je udržení požadované životaschopnosti firmy a konkurenceschopnosti VÍTKOVICE STEEL, a. s., v prodeji tlustých plechů na domácím i zahraničním trhu v horizontu dalších 10 – 15 let. Dále zefektivnění technologického toku ocelárny, rozšíření výroby ocelí špičkové kvality (vhodné například pro výrobu vysokotlakých potrubí používaných v nestandardních podmínkách) a v neposlední řadě zlepšení dopadu hutní výroby na životní prostředí.

V letošním roce investuje společnost VÍTKOVICE STEEL z vlastních zdrojů do výstavby ISSM zhruba 270 mil. Kč, což je asi třetina celkových investičních nákladů. Vzhledem k tomu, že nové zařízení podstatně zefektivní hospodaření Ocelárny I, počítá vedení společnosti při nejméně příznivých podmínkách na trhu s hutními výrobky s návratností vynaložených prostředků maximálně do 4,5 let. S ohledem na současnou pozitivní situaci v oboru hutnictví obecně a v návaznosti na marketingové plány společnosti je však předpoklad návratnosti mnohem rychlejší.

„Prioritu stále častěji dostává výroba vysokojakostních ocelí šitých přesně na míru potřebám jednotlivých odběratelů. Považuji proto za nezbytné zahájit v co nejkratším termínu jednu z největších a nejdůležitějších investičních akcí – výstavbu nového moderního zařízení Integrovaného Systému Sekundární Metalurgie (ISSM) v Ocelárně I,“ konstatuje Ing. Vladimír Bail, předseda představenstva a generální ředitel VÍTKOVICE STEEL, a. s. V souvislosti se zahájením modernizace Ocelárny I již společnost VÍTKOVICE STEEL obdržela stavební povolení na výstavbu ISSM. Od února loňského roku rovněž vlastní také integrované povolení Krajského úřadu pro tuto investiční akci, což bylo vůbec první vydané integrované povolení v ČR pro oblast hutnictví. V současné době právě probíhá projektová příprava pod kontrolou systémového integrátora - Hutního projektu Ostrava, který zajistí koordinaci celé akce. Tyto práce potrvají zhruba půl roku, již po dvou měsících však začne fáze realizace přeložek různých potrubí, energií a příprava staveniště.

„Modernizace sekundární metalurgie v naší Ocelárně I je zásadním technickým skokem. Přirovnal bych to například k přechodu z tandemových pecí na provoz konvertoru, či k přechodu z lití ingotových ocelí na kontilití,“ vysvětluje špičkovou technickou úroveň ISSM Ing. Ivan Harazím, technický ředitel VÍTKOVICE STEEL, a. s. ,,Nosným prvkem modernizace bude výstavba dvoupostového ISSM, které umožní vakuové odplynění, přihřev při využití chemické reakce, oduhličování, odsiřování, odstranění nekovových vměstků a úpravu chemického složení tekuté oceli, a to současně ve dvou licích pánvích. Důležitým faktorem zefektivnění výroby oceli bude i změna objemu licích pánví ze současných 72 na 80 t tekuté oceli. Tato změna si vyžádá úpravu a doplnění doprovodných zařízení ocelárny. Výsledkem bude ocel naprosto špičkové kvality a čistoty,“ dodává Ing. Harazím. Výstavba ISSM nebude stavbou na zelené louce, modernizace proběhne za plného provozu Ocelárny I. S několikadenními odstávkami se počítá až v závěru akce - při uvádění zařízení do zkušebního provozu. Mělo by k němu dojít nejpozději v roce 2006.

Pro dodavatelskou firmu VÍTKOVICE je podle jejího generálního ředitele a předsedy představenstva Jana Světlíka zakázka na ISSM významnou referencí. „Smlouva na investici v hodnotě přes tři čtvrtě miliardy korun je zcela jistě nejvýznamnějším kontraktem v moravskoslezském regionu. Pro Vítkovice bude mít hned dvojí efekt. Jednak jde o skutečně významnou zakázku na moderní technologické zařízení, jaké bychom rádi vybudovali vedle České republiky také například na Ukrajině, v Rusku a Polsku. A jednak produkce špičkové oceli z nové technologie ISSM bude maximálně využitelná pro naši produkci strojírenských celků, kde jsou podmínkou vysoce jakostní plechy,“ řekl J. Světlík. Dodal, že jeho firma není v dodávkách technologií pro ISSM nováčkem, protože její zařízení už od druhé poloviny 90. let funguje v polské Huti Czenstochowa. VÍTKOVICE navíc očekávají, že v nejbližších letech poroste zájem o tento typ hutních zařízení.

Aktuality